Конспект урока английского языка.
Тема урока: «Путешествия»
Дата: 24.11.2011
Учитель: Усова Т.В.
Класс: 5

Цель урока:
- развитие навыков говорения, решение коммуникативных задач в монологической и диалогической речи в пределах отобранной тематики;
- закрепление грамматических навыков (Tag questions).

Задачи урока:
Образовательные:
1.     Развивать у учащихся умение общаться на английском языке.
2.     Расширять филологический кругозор учащихся.
3.     Продолжить формирование базы для развития письменной и устной речи.
Развивающие:
1.     Развивать интеллектуальные способности учащихся.
2.     Развивать у учащихся самостоятельность мышления.
3.     Развивать память, внимание, творческое мышление.
    Воспитательные:
1.      Формировать уважительное отношение к собеседнику.
2.     Воспитывать толерантное отношение к окружающим людям.
Практические:
1.     Повторить лексику по теме «Путешествия» через фонетическую зарядку.
2.     Закрепить лексический материал по теме «Путешествия»
3.     Практиковать учащихся в диалогической речи в разговоре «Вежливый путешественник»
4.     Отработать и закрепить грамматический материал «Разделительные вопросы»
5.     Проверить умение рассказать правила поведения принятые в России и зарубежом.
Оснащение урока:
1.     Ноутбук, колонки.
2.     Раздаточный материал.
3.     Аудиодиск с песней
4.     Teacher's book (Enjoy English)
5.     Work book
6.     Students’ book
Ход урока:
1.     Организационный момент (4 мин)
2.     Мотивационная установка (1 мин)
3.     Фонетическая зарядка (5 мин)
4.     Повторение и закрепление лексики по теме «Путешествия» (3 мин)
5.     Повторение традиций вежливости (3 мин)
6.     Проверка Д/З : Правила вежливости (6 мин)
7.     Физкультминутка (2 мин)
8.     Закрепление грамматического материала «Tag questions» (5 мин)
9.     Составление и проверка диалога «Вежливый путешественник» (7мин)
10.                       Постановка д/з. (2 мин)
11.                       Подведение итогов урока (1 мин)
12.                       Финальный оргмомент (1 мин)

Конспект урока:
Этап
Время
Речь учителя
Речь учеников
Организационный момент
4 мин
- Good morning, children.
- I’m glad to see you.


-How are you feeling today?

-It’s good.
You’re so happy and I hope that you will easily answer my questions.
-Tell me please, What date is it today?


-What day of the week is it today?
- Is it your favourite day of the week?

- What is your favourite day of the week?







-What’s the weather like today?

-Right.

- You  are so sleepy on such weather, aren’t you?


-Let’s not be so sleepy as we need to learn more information today.
-Good morning, teacher.
-We are glad to see you too.
-I’m happy.
- I’m sad.
- I’m sleepy.


- Today is the 24th of November.
-Today is Thursday.
-No, it isn’t
- My favourite day is Sunday, because I don’t go to school, and I can play computer games somewhere. 
-Today is rather cold. It is windy.

 - You are right. We feel sleepy today.

Мотивац.установка
1 мин
Today we are going to continue our travelling in different places. We are going to travel by train. We should stop for revising our words and write down something interesting.
You know that when people travel they sing songs.(Когда люди путешествуют, они, конечно же поют, чтобы веселее было в дороге. И мы тоже споём песню)


Фонетическая зарядка
5 мин
Over the Mountains
I'm driving in a car
I'm driving in a car
I'm driving in a car
I'm driving in a car
Over the mountains
Through the trees
Travel the world
And the seven seas
I'm sailing on a ship
I'm sailing on a ship
I'm sailing on a ship
I'm sailing on a ship
I'm sailing on a ship
I'm driving in a car and
Over the mountains
Through the trees
Travel the world
And the seven seas
I'm travelling on a train
I'm travelling on a train
I'm travelling on a train
I'm travelling on a train
I'm travelling on a train
I'm sailing on a ship
I'm driving in a car and
Over the mountains
Through the trees
Travel the world
And the seven seas
I'm riding on a horse
I'm riding on a horse
I'm riding on a horse
I'm riding on a horse
I'm riding on a horse
I'm travelling on a train
I'm sailing on a ship
I'm driving in a car and
Over the mountains
Through the trees
Travel the world
And the seven seas
Over the mountains
Through the trees
Travel the world
And the seven seas

Well done!!!
Дети поют песню
Повторение лексики по теме
3 мин
Now students, tell me please/ How can we travel?
Where can we go by car?
What can you do there?

Where can you go by plain?
Where are you going to stay there?


Are you going to have any social programme there?
Are you going to visit local museums there?

Well, And are you going to be very polite during your trip?
-By car, By ship, by horse, by bike etc.
-We can go to the country/
-We can arrange a picnic there.
- We can go abroad.
- We are going to stay in the hotel there.
-sure.


-Certainly we’re


Yes, of course.
Повторение формул вежливости

3 мин
Let’s repeat what a polite person should do?
-Should he say hello to other people?
-Should he come at the time he was invited?
-Should he arrive later than the time he was invited?
-Should he hold the door open for a girl if he is a boy?
-Should he say thank you when he leaves the table after dinner?
I’m very glad for you being so polite!!!!
Now present your rules of a polite person!

-Yes, he should
Проверка Д\З
6 мин
Детям было дано задание приготовить правила вежливого человека!!!
Well done, you look so  tired, let’s move a little!
Stand up!! 
Отвечают у доски 3-4 человека
Физкультминутка
2мин
Песня с движениями “Were happy today
Stand up and say, were happy today (3t)
Sit down and say, we’re happy today (3t)
Clap hands and say, we’re happy today (3t)
Thank you! That’s was great!
Выполняют действия
Закрепление грамматического материала
5 мин
You are so happy today, aren’t you?
Мы немного отдохнули, и теперь нам нужно повторить наш грамматический материал: Разделительные вопросы (Tag-questions)
Для чего мы используем разделительные вопросы?
Какой будет вторая часть вопроса, если первая утвердительная? И т.д.
You seem to know everything about tag-questions? Lets do an exercise/ (раздать карточки с упражнением)
Yes, were.





Дети отвечают на вопросы учителя.


Выполняют упр.
Диалогическая речь
7мин
Good for you, pupils!
When you will travel abroad you will have to talk with other people, to ask them sth. Let’s train to ask tag-questions! Now you should make  up a short dialogue/ for example:
“-Hello, Mme! I can stay in this hotel, can’t I?
-Yes, you can. We have a wonderful room for you!
-That’s great! Can I look at it, please?
-Certainly, You are a tourist, aren’t you?
- Exactly, Mme/ I ‘m a tourist and I’m here for the first time!
-You liked our country, didn’t you?
-sure.
Read and translate!
Now make up your own dialogues!









постановка д\з.
2мин
So your homework will be: p/38-39 a revision work, prepare for your tests.

-подведение итогов
1мин
today we revised a lot of things^ the word about the topic travelling, some grammar rules etc.

финальный орг.момент
1мин
So on Saturday we’ll have a test on this topic. Thank for the lesson. The lesson is over. See you later.



Комментариев нет:

Отправить комментарий